O tym jak Miła mała piękne krainy przemierzała

A miała Miła coś koło dwóch stóp na długość i miesiąc z hakiem na karku.
Z Warszawy udała się do Torunia, gdzie pierników piec nie chciała.
miła3W Grudziądzu spichlerze murem stojące za Wisłą już-już by ją urzekły, ale spała. Na Gdańsk z czarciego młyna z góry spojrzała, po czym hyc do Jastrzębiej Góry skoczyła, gdzie jednakowoż jastrzębi chwilowo brak. Na Helu w sam środek bitwy zawziętej trafiła, D-day zwanej.

AV5C7952AV5C7935 AV5C7886
W Łebie przez piach wielki przedzierać się musiała, by na Malbork zaraz ruszyć, o kręgi kamienne po drodze zahaczając i we Wdzydzach skansen z powodu poniedziałku zamknięty. W Malborku komnaty wszelkie zamkowe zwiedziła i z rycerzami krzyżackiego zakonu kilka spojrzeń ukradkiem wymienić jej się udało.

AV5C8152Gdy dzień kolejny nastał, znów zamek zdobyć jej przyszło – w Reszlu noc całą zabawiła wraz z siostrami dwiema. A że ciekawa świata była, to jeszcze w Lipce Świętej organy obejrzała ruchome, gdzie Maryja z Aniołami ukłony wymienia, a po chwili w Gierłoży już u Hitlera nie herbatę słynną, lecz mleko popijała. Bardzo stare to dzieje, gdy w Szurpiłach Jaćwingowie żyli i na górze zamek swój mieli.
AV5C9176Chodź po zamku ślad już dawno zaginął, wały jeno ziemne starożytne ostały, to na górę i tak mała Miła pofatygowała się wdrapać. Do Stańczyków ruszyła zaraz potem, co na samym krańcu kraju były, lecz wiadukty stare poniemieckie najokazalsze miały.

AV5C9226Stamtąd to już do Wilna prosto, by przed nocą zdążyć. W Wilnie nie tylko Ostrobramską Matkę przywitała, ale i w bibliotece była pięknej – uniwersyteckiej, i miasto całe obeszła – i wszerz, i wzdłuż.Następnie, choć pupcię swą miała małą, niemowlęcą, w Troki ją zabrała, a z Troków do Merecza, gdzie ciekawych się dowiedziała historii.

BiałowieżaOstatnie noce wśród żubrów spędzić jej przyszło i po Białowieskiej puszczy się przechadzać. Ale to nie wszystko jeszcze. Góra Grabarka z setkami krzyży kolorowych na koniec ją przyciągnęła, a i Mielnik widziała z kopalnią kredy okazałą. Tak to nasza Miłka na wakacjach bawiła, a wszystko to na filmach i fotografiach w świat będzie puszczone. Tylko macierz jej przed komputrem zasiąść musi i do kupy poskładać wszystko, ku uciesze powszechnej gawiedzi.

podziel się, nie bądź sknera 😉Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Written by mereczonthego

Written by mereczonthego