Love Skansen: Sierpc

Spanie na sianie, mleko prosto od krowy, taplanie się w błocie po pierwszym wiosennym deszczu i bieganie od świtu do zmroku po łąkach i pastwiskach… Niektórzy z nas mogą to jeszcze pamiętać, ale nasze dzieci już nie. Sielskie, wiejskie życie odchodzi w niepamięć. Dzieci biegające samopas, gdzie je oczy poniosą, trudno już dzisiaj spotkać. Nam i naszym latoroślom pozostaje lektura “Dzieci z Bullerbyn” oraz wizyty w skansenach w ciepłe, wiosenne dni.

Dzieci bardzo szybko wczuwają się w sytuację: plotą wianki, dokarmiają króliki i przeganiają kury. Całkowicie zapominają o telewizorach czy tabletach i zaczynają swoją beztroskę.

Kochamy skanseny i właśnie dlatego rozpoczynamy nasz nowy cykl LOVE SKANSEN, a pierwszy pod ostrzał (promieni słonecznych i naszych spojrzeń) poszedł skansen w Sierpcu.

 

SIERPC

Skansen w Sierpcu znalazł się na liście 7 Cudów Polski wg National Geographic, co już nieźle o nim świadczy. I faktycznie, wycieczka do tego wyjątkowego miejsca to jakby podróż w czasie. W ogródku wszystko wypielone, kury nakarmione, a nawet i bociek się znajdzie, żeby zasiąść na dachu domostwa. My byliśmy tam w dzień powszedni, więc wiele atrakcji przeszło nam koło nosa, bo to akurat w niedzielę odbywają się tam cuda, panie.

.

Od maja do września, w każdą niedzielę w domostwach można spotkać domowników. Przyjrzeć się pracy wikliniarza, kowala, rzeźbiarza, plecionkarza, hafciarki, tkaczki czy garncarza, zakosztować świeżo ubitego masła, czy nauczyć się od gospodyń, jak poradzić sobie z brudną odzieżą, a nawet skosić kosą trawę! Czy nasze dzieci widziały kiedyś kosę? 🙂 Na koniec przejedźcie się autentyczną konną bryczką lub zjedzcie strawę w “Pohulance”.

.

AV5C6359old

.

Wieś rzędówka (nazwa pochodzi od stawiania chałup w rzędzie po obu stronach drogi) z przełomu XIX i XX wieku jest tak utrzymana, że budzi żywe wspomnienia sielskiego życia, nawet jeśli się wcześniej takich nie posiadało 🙂

We wsi organizowane są także imprezy okolicznościowe: miodobranie, żniwa i wykopki. Oj musimy się wybrać! Zafascynowała nas też informacja, że charakter wystaw w skansenowej wsi zmienia się wraz z porami roku. Trzeba przyznać, że skansen ten pod względem przygotowania i obsługi gości właściwie nie odbiega od poziomu słynnego sztokholmskiego the skansenu, pierwszego skansenu na świecie. A wiemy co mówimy, bo spędziliśmy tam niegdyś niezapomniany dzień!

.

‘Skansen’ to słowo Made in Sweden. Nazwa pochodzi od nazwy własnej parku Skansen na wyspie Djurgården w Sztokholmie, gdzie w 1891 roku otworzono ekspozycję 150 przykładów architektury drewnianej z terenów wiejskich całej Szwecji.

.

Tę wieś od innych skansenowych polskich wsi z pewnością wyróżnia świetnie utrzymany dworek z ogrodem i sadem, w którym kultywowane są stare, zapomniane już gatunki jabłoni, grusz czy śliw. By je odtworzyć specjalnie zaangażowano Skierniewicki Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Stanisława Pieniążka.

Warto też zwrócić uwagę na wystawy eksponowane w budynkach tuż przy wejściu:

„Kolekcja rzeźby ludowej ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” (2008r.) Piękne, polecamy!
„Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” (2008r.) Też polecamy 🙂

.

Ciekawostką filmową jest, że plenery skansenu w Sierpcu wykorzystywane były w filmach takich jak „Ogniem i mieczem” czy „Pan Tadeusz”.

.

Jeśli, ktoś chciałby bliżej poznać zasoby skansenu, a także znaleźć informacje praktyczne (godziny otwarcia, ceny), polecamy ich oficjalną stronę – tu (mają nawet sprzedaż biletów online! brawo)

.

 

AV5C6451old AV5C6452old AV5C6453old AV5C6479old AV5C6483old AV5C6489old AV5C6406old AV5C6397old AV5C6416old AV5C6421old AV5C6422old AV5C6374old AV5C6501old AV5C6376old AV5C6494old AV5C6510old AV5C6524old AV5C6533old AV5C6536old AV5C6554old AV5C6804old AV5C6806old AV5C6808 2old AV5C6811old AV5C6823old AV5C6834old AV5C6836old AV5C6841old AV5C6845old AV5C6847old

Ciągle towarzyszy nam zielony wózek greentom od mamissima.pl,

a zielone spodnie są dziełem Agamy.

 

podziel się, nie bądź sknera 😉Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Written by mereczonthego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *