Wielki Zegar Ghibli

A teraz niemała gratka dla fanów Studia Ghibli. Nie każdy bowiem wie, że w Tokio ukryty stoi, a właściwie wisi Wielki Zegar Ghibli zwany też Naprawdę Dużym Zegarem Ni-tele (NI-TELE Really BIG Clock) i to ta druga nazwa jest oficjalna.

AV5C5850

Wielki Zegar Ghibli / Naprawdę Duży Zegar Ni-Tele. Autorstwo: Hayao Miyazaki. Shiodome, Tokio.

 

Zaprojektował go sam Hayao Miyazaki. Tak, tak, właśnie reżyser wszystkich naszych ulubionych filmów takich jak “Mój sąsiad Totoro”, “Podniebna poczta Kiki”, czy “Ruchomy zamek Hauru” i właśnie trochę taki zamek Hauru ten zegar przypomina.

AV5C5853

 

Jest wysoki na 10 metrów i szeroki na 18, waży 28 ton, a przede wszystkim ten zegar gra i odstawia niesamowity spektakl.

AV5C5863

Specjalnie dla was (i dla nas na pamiątkę) nakręciliśmy całe przedstawienie (trochę Iphonem, trochę Canonem, połączone w programie do montażu. Da się oglądać).

 

 

Zegar Ghibli gra tylko o określonych godzinach:

Od poniedziałku do piątku: 12:00, 15:00, 18:00, 20:00, a w weekendy jeszcze o 10:00.

NAJWAŻNIEJSZE!

żeby zobaczyć speklatkl, trzeba być tam 4 minuty wcześniej. Jeśli przyjdziesz punktualnie, będzie już po przedstawieniu. 

AV5C5854

 

Aby dostać się do zegara, najlepiej wysiąść na stacji metra Shimbashi. Zegar przytwierdzony jest do ściany Nippon TV Tower, w pobliżu centrum handlowego, ukryty wśród nowoczesnych wieżowców. Pytając o Nippon TV Tower traficie tam bez problemu.

A jak już tam będziecie zajrzyjcie koniecznie na SL Square – plac z lokomotywą. To jest to miejsce, które według mnie inspiruje wszystkich twórców futurystycznych. Klimat nowoczesnych ekranów, króre mówią do nas kobiecym głosem miesza się z klimatem starych lini kolejowych i czerwonych lampionów. Nowoczesność stoi tu obok starej technicznej infrastruktury. Bardzo ciekawe doświadczenie, którego nie przekażą żadne zdjęcia. Nawet te:

 Shimbashi3

I ciekawostka 🙂

Wiecie, że Japończycy nie wymawiają L i właśnie dlatego słowo Ghibli czytają jako Dżibri. Warto zapamiętać,

A tu znajdziecie inne artukuły o Tokio (Uwaga! Warto zajrzeć do wszystkich)

Tokio Story: Asakusa (浅草)

Tokio Story: Shibuya (渋谷)

Tokio Story: Minato (港区) & Ginza (銀座)

Tokio Story: Shiodome (汐留)

Tokio Story: Ueno (上野)

Tokio Story: Odaiba (お台場)

Od metra możliwości, czyli jak jeździć po Tokio. 

Wielki Zegar Ghibli

podziel się, nie bądź sknera 😉Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Written by mereczonthego

1 Comment

zdzichooo

Dziękuję za fajny materiał. Wróciły wspomnienie z niezaplanowanego pobytu w Tokio w 2007 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *